Menu:

Zájezd:

Do Paříže se můžete vydat autem, letecky nebo využít služeb některé cestovní kanceláře, která zajistí bezproblémový a jedinečný zážitek. Z vlastní zkušenosti doporučujeme zejména cestovní kancelář Invia, která patří mezi nejspolehlivější v ČR.

Objednejte si zájezd on-line z pohodlí svého domova.

Objednat »

Eiffelova věž


Přejeme Vám příjemný zážitek!

Základní údaje:

Paříž je hlavním městem Francie (63 000 000 obyvatel) s 2,5 miliony obyvatel (2005).

Vlajka Francie:

Vlajka Francie

Město se nachází v 53 metrech nadmořské výšky.

Průměrné teploty:
leden: 3,6 °C
červenec: 19,3 °C.

Úředním jazykem je francouzština.

Francouzskou měnou je euro.

V náboženství převažují římští katolíci (78%).

Naděje dožití při narození je u mužů 73 a u žen 81,2 roku.

Mezi nejdelší řeky státu patří Loire (1020 km), Rhone (812 km) a nejznámější Seina (776 km) protékající Paříží.

Doporučujeme:

Historie Paříže

S krásami Paříže je pevně spjata i zajímavá historie. Jako hlavní město Francie byla vždy Paříž velice důležitá nejen z hlediska obrany, ale také administrativy a rozvoje. První zmínky o městě pocházejí až z roku 4500 před našim letopočtem. Prvním významným kmenem, který město osídloval, byli Gálové. V pozdějších dobách vládli tomuto území také Římané, kteří osídlovali místo, kde nyní stojí katedrála Notre-Dame. Po pádu římské nadvlády vznikla Franská říše a začaly vznikat první památky.

Lampy pařížských ulic

Velkého rozkvětu a rapidního zvyšování počtu obyvatel se Paříž dočkala na počátku 12.století hlavně z důvodu vysušení mnoha močálů. Nyní nic nebránilo v rozšiřování nejdůležitějšího města Francie. Se stále rostoucí populací vznikaly první myšlenky dostavení katedrály Notre-Dame a postavení Louvre. Francie však poté zažila i nepříjemné období, protože jí potkala Stoletá válka s nenáviděným rivalem. Neustále souboje a bitvy s Anglií srážely obě velmoci. Významným panovníkem pro celou zemi byl na přelomu 16. A 17. Století Ludvík XIV., který se nechával oslovovat „Král slunce“ a zasloužil se o dostavění a výstavbu desítek staveb.

Francouzská revoluce

Důležitým obdobím Pařížské historie byla určitě Francouzská revoluce, která začala dobytím Bastily v létě roku 1789. Do čela se postavil cílevědomý Napoleon Bonaparte, který zamýšlel vybudovat z Paříže nejkrásnější město celého světa. Po dobytí Paříže anglickými, pruskými a ruskými vojsky byl však Napoleon deportován a i přes návrat byl definitivně poražen u Waterloo. Na počest stého výročí Velké Francouzské revoluce byla postavena Eiffelova věž.

Za druhé světové války byla Paříž jedním z velkých cílů Adolfa Hitlera, který se však se svými vojsky nikdy do Paříže nedostal. Během 6 let Francie společně s Británií, Ruskem a USA porazila Německo a zasloužila se o mír v celé Evropě.

- Objednat zájezd do Paříže -